Найкрутіший маршрут Грецією на зимові свята

Не дуже люблю зиму і мороз. Тому щороку намагаюся хоча б на декілька тижнів втекти з України у теплі країни. Також не сприймаю пасивний відпочинок. Якщо їхати кудись – то орендувати авто та намагатись по максимуму побачити нову для себе країну.

У відпочинку я надаю перевагу найменш популярним маршрутам. Ніколи не читаю рекомендації, не дивлюсь “Орел и решка” та звик обирати та будувати маршрути самостійно. Мій вибір на Грецію пав абсолютно випадково. Розуміючи, що до кінця року закриються кордони багатьох держав, я одразу відхилив декілька варіантів, куди давно хотів потрапити. Обирав серед тих країн, куди ймовірніше за все можна буде потрапити, маючи вакцину Pfeizer та плр-тест.

Ця розповідь про мої 15 днів, 2500 км за кермом, більше 1000 км по воді та десь 150 км пішки по землі Еллади. З унікальним маршрутом, випробуваннями, найсмачнішою їжею, дивними помешканнями та паромами. Хто мріє про відвідання Греції та шукає цікаві маршрути – цей текст саме для вас.

Ось вам гарна музика, щоб краще читалося

Після відвідування Кіпру у 2018 році Греція мене ані трохи не вабила. Мені здавалось, що як і у сусідній країні в Греції не багато цікавих локацій, які могли б запам’ятатися тобі на все життя. Я помилявся.

Почавши вивчати географію Греції, одразу підкреслив декілька дивовижних локацій. Афіни в цей список точно не входили. Для того, щоб побачити справжню Грецію, щоб скуштувати справжні національні страви, щоб вивчити найісторичніші місця – треба їхати далеко від столиці Греції.

Погода взимку в Греції доволі контрастна. Якщо в Афінах це може бути до 13-15 градусів в день, то на островах вас чекатиме температура до 20 градусів і майже 11 годин сонцестояння. І якщо на сході вам доведеться надягати куртку, то на заході та півдні ви спокійно можете ходити у худі чи легкому светрі. Деякі люди навіть намагаються купатися у морі, я мимоволі також задумався про занурення на острові Закінтос, але вчасно згадав, що в мене немає з собою плавок. Але про все по порядку.

Маршрут

Маршрут я будував, виходячи з того, що за 15 днів хотів відвідати найцікавіші куточки країни з неймовірними краєвидами та місця, де б не було туристів взагалі. Я відкрив Google Maps, вивчив кожен острів, кожну більш-менш цікаву локацію та зберіг найцікавіше в закладках.

Потім все це треба було спланувати по кількості днів для відвідування тієї чи іншої локації. Тут все логічно – чим більше цікавинок можна побачити в одній точці – тим більше днів я закладував на зупинку в тому чи іншому місці. Найважче було з готелями і далі я розповім чому. В підсумку я отримав ось таку мапу пересувань.

Шлях мій розпочинався з Афін і я одразу розумів, що робити там більше двох днів просто немає чого. Акрополь, центр міста, ринок з дарами моря, панорама на місто. І це все. І якщо ви не збираєтеся поглиблятися в історію Переїв, то весь цей план можна виконати за півтора дні. Ще встигнете скуштувати щось на зразок мусаки.

Але першою справою по прибутті в Грецію, якщо хочете залишатися на зв’язку, купляйте сімку з безлімітним інтернетом. Я придбав таку з рук на індійському ринку у центрі міста за 12 євро оператора WIND. З собою краще взяти додатковий телефон, який би роздавав на всіх інтернет та служив окремим навігатором, щоб не посадити батарею основної мобілки. За два тижні подорожей лише в найвіддаленіших районах Греції я був без зв’язку. За цей час завантажено було більше 50Г трафіку.

Для пересування по країні я обрав Fiat 500 2021 року народження, що на момент старту від аеропорту Афін налічував лише 9250 км пробігу. Про автівку трохи більше я розповім пізніше. Окрім авто мені вперше у житті довелося спробувати подорожі на паромі. Їх за увесь вояж було шість (на три острови в обидва боки). Це окрема сторінка моєї розповіді, бо як виявилося є купа підводних каменів подорожей на паромі в Греції.

Після Афін другим пунктом у моїй подорожі були Метеори, напевно одна з найпопулярніших локацій для відвідування туристами. На щастя, взимку на Метеорах майже немає людей, тому ви спокійно можете прислуховуватися до співу птахів, дзвону колоколів та насолоджуватись справжньою тишею. Метеори прекрасні ввечері на заході сонця. Тут можна зробити круті фото, які будуть зігрівати вас ще довгий час у холодній Україні.

В Метеори варто їхати через не самий популярний, але дуже мальовничий маршрут – через дамбу Plastiras Lake Dam. Цей маршрут затримає вас на додаткові 2-3 години, але з головою занурить в гірську Грецію.

До речі, гірська Греція відкрилась для мене вперше і змогла приємно здивувати своїми красотами. Іноді складалося враження, немов ти повернувся до рідного Криму з його серпантином та скалами. До того ж, за маршрутом ви зможете скуштувати справжню національну кухню. Одного разу я зупинився у закинутому Богом селі, через яке пролягала дорога на Метеори. На мій подив там працювала невеличка кав’ярня, де офіціантом працював чоловік років 50, а їжу готувала бабуся з років 80 (можливо його мати). Таку смачну і автентичну їжу ви більше ніде не спробуєте.

Після Метеор у моєму маршруті був перший острів – Корфу. І перший паром разом з тим. Паромів на Корфу вистачає, але найдешевший з них пливе з міста Igoumenitsa до Lefkimmi (деякі назви буду писати латинськими, щоб легше було гуглити). Коштуватиме він разом з транспортацією автівки в районі 30 євро в один кінець на відміну від 50 євро за такий самий квиток у напрямку Корфу (дорожче, аніж квиток з Києва до Афін на літак). З Lefkimmi за годину дуже просто доїхати до Корфу, який зустріне вас старенькими вулицями, натовпами людей (навіть взимку) та смачними морепродуктами. Про їжу я розповім також згодом.

Для того, щоб побачити найкрутіші локації острову вам знадобиться не більше двох днів. Насамперед обов’язково відвідайте дамбу у самому місті, з якою можна спостерігати за тим, як сідають літаки. Ось посилання на локацію. Але не забудьте подивитись розклад приземлень, щоб не чекати довго. Місце дійсно атмосферне. Поруч маленька церква, на горі розташувалися ресторани, з вікон яких ви можете побачити не менш чудовий краєвид. Але найцікавіше все ж таки знаходиться за межами міста. І тут не справитися без автівки.

Найперше місце, де треба побувати – Palaiokastritsa. Саме тут на горах розташувався чоловічий монастир, від якого відкривається прекрасний вид. На самій локації є дві точки, з яких можна зробити круті фото і просто насолодитися природою та морем. У підніжжя гори, на якій знаходиться монастир, є декілька дивовижних пляжів, а місцевий порт відомий тим, що якщо подивитися на нього з висоти пташиного польоту, то можно побачити серце.

Далі у моєму плані був напів острів Лефкада, з’єднаний невеличким мостом, що дозволяє без перешкод добратися туди на автівці. Цей острів справив на мене найбільше враження, хоча від самого міста Лефкада окрім смачних дарів моря ви нічого не отримаєте. Сам острів можна об’їхати по периметру не поспішаючи за 1-2 дні. Дороги прокладені в найвідаленіші куточки острову, тому ви спокійно можете дістатися навіть до Lighthouse of Cape Lefkada.

Голуба і бірюзова вода так і манить до купання, але пляжі у грудні пусті, хоча вода не холодніше 15 градусів. Перше місце, куди варто заїхати, це мальовничий пляж Agios Nikitas, який розгорнувся у підніжжя гір. Далі керуєте по узбережжю та потрапляєте до захоплюючого місця під назвою Porto Katsiki. До цього я бачив щось подібне тільки в Португалії, але Греція змогла приємно здивувати. Цю локацію я мабуть віднесу до найкрутіших за весь час маршруту. Плюсом було те, що на пляжі Porto Katsiki абсолютно не було людей і це дозволяє тобі відчути справжню велич природи.

Далі за курсом маяк, що закинуло на найвузькішу частину Лефкади. Саме тут ви можете у прямому сенці дрейфувати над морем. Дух перехоплює від того, що відбувається у підніжжя скали. Але будьте обережні, тут немає жодних заборів чи попереджувальних знаків.

Окремих слів заслуговує серпантин дорогами Лефкади, що з одного боку захоплює, а з іншого – просто лякає. На Fiat 500 мені тут вдалося заїхати в такі віддалені участки острову, що в якийсь момент здавалося немов до мене тут не було жодної автівки. Під час пересувань біля дороги валяються розбиті вщент автівки, водії котрих не справилися з керуванням. Сподіваюся, що хоча б життя вони собі зберегли.

Коротше кажучи, Лефкаді я ставлю тверду п’ятірку та їду далі. На цей раз через місто Killini на острів Закінтос (чи як я його постійно називав ЗакінтОс). Острів славиться найпопулярнішою туристичною точкою Греції – пляжем Навайо. Взимку у вас майже немає шансів потрапити на сам пляж, да і сенсу робити цього немає, бо ви навіть не скупнетеся. А ось подивитися на пляж з висоти пташиного польоту у вас нагода буде. З точки Shipwreck Navagio відкривається розриваючий дах вид. Причому в якийсь момент мені здавалось, що зверху він набагато красивіший, ніж з самого пляжу. Тут можна затриматись на вічність.

Далі за маршрутом був Shiza Cross. Локація, що справила двояке враження. Спочатку ти потрапляєш у регіон з лисими горами та тихою морською бухтою, а далі за курсом трапляється дуже крута локація на горі, де розташувалися одразу три заклади харчування. Шкода, цього разу вони були зачинені, але на територію ви все одно можете потрапити. Тут дійсно гарно та знову ж, зовсім немає людей (в декількох локаціях здавалося, що всі люди на землі померли і ти залишився зовсім на самоті).

Ну і найсмачніше я преберіг на кінцівку мандрівки по Закінтосу. Ця локація надає енергію, тут ти відчуваєш всю красу і велич нашої планети, тут ти можеш отримати відповіді на всі свої найскладніші життєві питання. Хоча ці самі питання відходять на другий план під час спостереження за величчю Plakaki Beach. Неймовірні скали, бірюзова вода, шум хвиль, недоторкана природа. Після цієї локації варто поїхати далі по узбережжю і побачити ще декілька дивовижних краєвидів. У тому ж регіоні є ще крута точка, де ви можете посидіти у компанії тварин і поспостерігати за найкрасивішим закатом. Шкода, що на цьому острові не було трохи більше часу, бо було ще декілька гідних локацій.

Наостанок і для святкування Нового року я обрав острів Кріт, назва якого так манить багатьох туристів з усього світу. В Україні Кріт = лакшері відпочинок. Але цей острів нічим мене не здивував. І, якщо б я все-таки читав відгуки, я би викреслив його зі свого маршруту. По-перше, добратися до Кріту не так легко. Для цього потрібно з 21.00 до 6.00 ранку плисти на паромі. Дорога туди та назад у економ класі обійдеться у 200 євро. Якщо хочеш орендувати каюту – додавай ще 100 євро у один бік.

На самому Кріті крім Іракліону та Ханьї дивитись нема чого і робити тут взимку немає чого. Можливо ситуація змінюється влітку, коли відкриваються численні пляжі, готелі та локації для відпочинку. Мене здивувала велика кількість туристів з США та Англії. Кожен другий розмовляє англійською. Якщо ви вирішите зустріти Новий рік у Іракліоні, обов’язково забронюйте заздалегідь столик у ресторані. 31 грудня 99% закладів працює до 22.00 і лише декілька дозволяє відвідувачам відсвяткувати у себе. Основне свято для Греції – католицьке Різдво.

Саме на Кріті я ледве не довів свого вірного супутника Fiat 500 до сказу, вирішивши спробувати пройти по маршруту у горах, де майже не було асфальтованої дороги. Мало того, що серпантин, так ще й зустрічні машини розійтись можуть тільки якщо потрапили на трохи ширшу ділянку дороги. Але малюк зі своїм завданням справився на всі 100%. А я сподіваюся, що не спалив за ці дні щеплення.

Транспорт, пароми та дороги

Саме час поговорити про транспорт. Коли я бронював авто, я розумів, що хочу брати мікролітражку. Основна причина – проблеми з парковками майже у всіх містах, де я зупинявся. Для вибору були різні варіанти, у тому числі Smart, Renault, Nissan та інші. Але мій вибір пав на гібрид Fiat 500 з механічною коробкою та з можливістю посадити зручно 4 людини та покласти у багажник дві валізи ручної поклажі. До того ж, цей малюк проходив без проблем по всім вузьким серпантинам, яких на моєму шляху було дуже багато.

На трасі він впевнено тримав 130-140 км/год. За 2500 км пробігу по дорогам Греції він з’їв майже 300 євро за паливо (Е95 за ціною приблизно 1.7 євро за літр). А найголовніше, я міг запаркувати його майже всюди. Ледве не єдина проблема цього авто, це дуже складний і дуже незручний інтерфейс всередині. Ти навіть не можеш зручно влаштувати свій телефон у внутрішньому кармані водійської двері. В мене під ноги постійно випадали звідусіль окуляри, телефони та інші предмети. Окрім того, саме у мене чомусь не працювало USB-гніздо, тому доводилося спасатися павербанками. У дорозі дуже знадобився тримач для телефону.

За два тижні на авто у сервісі Centauro я заплатив 160 євро (саме за оренду авто), біля 300 євро за паливо і ще 750 євро залишив як гарантування для компанії орендодавця.

Щодо паромів у Греції. Вони тут на любий смак. Від маленьких на 50 авто, до трьохповерхових на більше 500 автівок. Як я вже писав, мені пощастило виконати шість подорожей на паромах. Найменший за ціною з них був на острів Корфу за 60 євро у обидві сторони. Трохи більшим і швидкісним був паром на Закінтос. Він обійшовся у обидва боки у 100 євро, хоча відстань була меншою за попередній. Ну і найдовша подорож була з Афін до острова Кріт. У економ класі з авто вона коштувала мені 225 євро.

Якщо у вас морська хвороба, рекомендую запастися спеціальними препаратами, які допоможуть пережити ніч на хвилях. Бо якщо на Кріт пливти було дуже легко, то на зворотному шляху паром добряче потрясло. На паромі ви можете обрати три варіанти розміщення – каюта з ліжками, сидячі місця у спільному залі та економ місця у великому залі, де лягти можна тільки на дивани, які бронюються заздалегідь тими людьми, які вже знають всі підводні камені такої подорожі. Тому моя рекомендація – приїхати не пізніше двох годин до відпливу парому, зайняти непогане місце на парковці та забронювати собі місце на дивані.

Також саме тут ви можете відвідати ресторан, скупитися в магазинах, придбати картку на інтернет (бо мобільного зв’язку майже всю дорогу немає) або просто подивитися ТБ. Під час поїздки варто хоча б одного разу піднятися на палубу корабля і глянути у безмежні простори моря, відчути морський бриз від розрізу хвиль кораблем. Мені подорожі на паромах здалися трохи романтичними.

Треба сказати, що дороги у Греції майже ідеальні за рідким винятком. Причому в ідеальному стані вони всюди, навіть в місцях, де лише раз за день можна побачити авто. Але за ідеальні дороги треба платити. Якщо на островах все безкоштовно, то на материковій Греції майже кожна магістраль вартує не менше 1.8 євро. За весь час подорожі в мене на платні дороги пішло десь біля 50 євро, це без урахування платного мосту біля міста Патрас – 13 євро за те, щоб просто проїхатися мостом.

https://open.spotify.com/track/5UrQw6ySjTTRyE8HfTpKoL?si=7787e8d47a9340ea

З усіх трансферів я не розповів про трансфер з України до Греції. 20-го грудня 2021 на WizzAir мені вдалося взяти квитки у Афіни за 50 євро в один бік (з урахуванням додаткової ручної поклажі та знижки, як учаснику WizzAir Marathon). На зворотній переліт з МАУ довелося витратити на порядок більше – 150 євро з урахуванням додаткової ручної поклажі. В сумі переліт в обидва боки прямими рейсами коштував 200 євро.

Готелі та проживання

А ось тут в мене за винятком Афін та Іракліона склалися найнеприємніші враження. Мало того, що на Booking.com взимку залишається дуже мало варіантів для бронювання, так ще й ціни на зиму ані трохи не відрізняються від тих, що є влітку. Для прикладу, у той самій Португалії з 15 жовтня ціни падають втричі, а то й у чотири рази. В Греції ти будеш вимушений знімати цілий будинок, велику квартиру тощо лише тому, що на Booking.com більше немає нормальних варіантів. А потім ще зясується, що в тебе в квартирі не працює кондиціонер, чи працює, але дуже погано. В деяких помешканнях була дуже висока волога, а деякі помешкання не відповідали фото на застосунку.

Якщо ж ви хочете ввечері зробити каву чи чай, банально приготувати їсти і вам потрібна сіль, то треба купляти все самостійно, бо “гостинні” господарі цього вам не нададуть. В моєму випадку чай, кава та сіль були тільки в одному помешканні з шести. Під час заселення обов’язково треба продемонструвати сертифікат вакцинації, як і у майже всіх закладах, де ви будете харчуватись. За весь період на оренду помешкання я витратив біля 600 євро. І моя рекомендація – знайдіть час для пошуку помешкання на Airbnb і не повторюйте моїх помилок.

Харчування та заклади

З Греції везу кілька додаткових кг. Бо не їсти тут морепродукти та тістечка просто неможливо. До речі, в Греції на кожному кроці ви знайдете якусь кондитерську, яка буде заповнена тортами, тістечками, хлібом та багато чим іншим. Все дуже смачно та не дуже дорого. Але шлях до мого серця лежав через морепродукти. В першу чергу через тигрові креветки, які в Греції вміють готувати та подавати. Не у кожному закладі вам приготують смачного восьминога, а ось мідії, кальмар та інші гади в принципі на один смак.

Якщо ви хочете пообідати у місцевому закладі (не у центрі Афін чи Іракліона), то приготуйтеся витратити на себе десь біля 15-20 євро. Це основна м’ясна страва, бокал пива та щось на десерт. Якщо ви хочете ввечері сходити в бар і скуштувати місцеві алкогольні напої, то кожен з них буде вартувати від 8 євро. В цілому, реально прожити в день і на 20 євро за їжу на персону, якщо ви слідкуєте за фігурою та не кожен раз харчуєтеся у ресторані.

На Новий рік у Іракліоні пощастило знайти вільний столик у закладі, який працював до другої ночі. Там за 35 євро тобі подавали бокал Просекко, два аперитиви, грибний суп, основну страву на вибір (я обрав свинячу рульку) та солодке. Після супу розумієш, що вже переїв, але коли приносять рульку – ти не в змозі зупинитися. Коротше кажучи, в мене 2022 рік не Тигра, а Свині. До цього всього можна додати ще одну пляшечку Просекко за 27 євро і Новий рік можна вважати ідеальним.

Ще до пандемії я розпочав традицію, котра тривала рівно два роки – святкувати Новий рік у новому для себе місті у іншій країні. 2019 рік я зустрічав у Гданську і це було ВАУ, бо все місто святкувало разом з нашою компанією. У 2020 році я відвідав Ганновер (Німеччина) і не зміг знайти заклад для святкування, бо все було зачинено – місцевий люд Новий рік святкує по домівках. Тому довелося скуплятися швидкоруч у супермаркеті та їхати до готелю.

На цей раз у мене була змога зрівняти, як Новий рік святкують у Греції та порівняти це зі святкуванням Різдва. Якщо брати Іракліон, то все пройшло дуже і дуже спокійно. Навіть тобі ніяких петард та салютів. Але знайти собі столик на Новорічну ніч – завдання майже неможливе. Якщо ви зможете зробити це за дві години до святкування – ви неймовірний щасливчик (так само, як і я). А ось Різдво проходить ще спокійніше. Навіть пароми у цей день нікуди не пливуть. Тому готуйте домашні страви та кличте гостей.

Підсумок

Я завжди оцінюю для себе країну за смаком, який залишається після подорожі. Я люблю повертатись в Португалію, бував майже у всіх великих містах Німеччини, об’їздив майже всю Італію… Повернувся б я у Грецію? Мабуть, так. Але через років десь 20. І тільки в ті локації, які справили на мене більше всього вражень.

Рекомендував би я Грецію своїм друзям і знайомим? Безперечно! Цю країну варто побачити хоча б один раз. І саме одного разу і десь біля півтора чи двох тижнів достатньо для того, щоб побачити найцікавіші локації цієї країни. Але якщо рекомендувати Грецію, то я би рекомендував зимову Грецію. Напевно тому, що для мене вся краса нашої природи втрачає свою силу, коли я бачу поруч безмежну кількість туристів. І зовсім інша справа опинитися наодинці зі своїми думками на краю всесвіту, де тільки гори та море можуть розділити твої почуття.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website